Can’t Afford Cod Liver Oil? What To Buy Instead If You’re On a Budget

Can't afford cod liver oil? In this post I'll talk about what to buy instead of cod liver oil and how to save money getting the nutrients cod liver oil offers.

Can't Afford Cod Liver Oil? What To Buy Instead on a Budget

Please note: I have affiliate links in this post. I make a small commission when you order via my affiliate links. However, I only recommend brands I trust. Thank you for helping to support my blog!

What If You Can't Afford Cod Liver Oil?

Last week I published a post comparing 10 cod liver oil brands. Based on the research I did, I can only recommend one brand of cod liver oil, Rosita EVCLO. One of my readers asked me on Facebook what to do if she could not afford to buy Rosita EVCLO.

Eileen wrote:

So, my biggest question is if one cannot afford to buy Rosita's brand due to income and family size, should one just skip cod liver oil all together? We eat a whole foods, nourishing diet. make just about everything from scratch and barely squeak by with a $150/week budget for a family of 5. We already employ just about every savvy saving technique we can. If each of us were to take a tsp of Rosita brand a day we'd need two bottles/month and we just don't have that money to spare. So if you're a moderate income family there's simply no options? That feels like such a bummer to me.

I Love Saving Money!

I love this kind of challenge! When I got Eileen's comment, I immediately sat down with a glass of wine and a Google drive spreadsheet and started crunching the numbers.

Okay, so as some of you know from my recent Facebook livestreams, I am currently on a quest to cut our food budget in half. My husband told me recently that he wanted us to save money on food, and me being the Type A go-getter than I am, I decided I want to try to cut our costs by 50%. So my mind has been brewing with all kinds of ideas.

How can Eileen justify adding $100 extra ($50 per bottle for 2 bottles per month) to a monthly food budget of $600? That's an increase of almost 20%!

As I said in my other post, none of the other cod liver oil brands are worth buying for a variety of reasons (the biggest one being that they almost all have added vitamins because the high-heat processing destroys the vitamins… so it's kind of like buying vitamin-fortified cereal. If they don't add vitamins back in, then they have the wrong ratio of A/D… except for Rosita EVCLO).

If Eileen can't afford to buy Rosita EVCLO, then she just should not buy cod liver oil.

However, I was very confident that I could tell Eileen that she could buy different, much cheaper foods to take the place of cod liver oil. I was sure I could find lower-cost foods to replace the cod liver oil and save her at least 80%.

I was wrong.

How to Save Money on Cod Liver Oil: My Cost Saving Strategy

Okay, let me walk you through my ideas and I'll show my work.

Let's start by saying that Rosita EVCLO will run you around $46 per month if you take 1 teaspoon per day every day. So we need to beat that cost.

Why Buy Cod Liver Oil?

We buy cod liver oil for 3 reasons: vitamin A, vitamin D and omega-3 fatty acids.

If you read Dr. Weston Price's book, [easyazon_link identifier=”0916764206″ locale=”US” tag=”cheeseslave0e-20″]Nutrition and Physical Degeneration[/easyazon_link], you said the healthy populations he studied got 10 times more fat soluble vitamins (vitamins A, D and K2) than the Americans in his day (the 1930s). As far as omega-3s go, if you read my cod liver oil brand comparison post, I talk about how our omega-6/omega-3 ratio is out of whack due to modern vegetable oils and CAFO meat, eggs and dairy, and how important it is to consume more omega-3s to correct this ratio.

All right, so we need vitamins A and D, and omega-3s. I know that there are lots of ways to get these nutrients other than cod liver oil. And there are lots of cheap ways to get them. So… I figured I would just recommend to Eileen that she can buy the cheaper foods to supply the vitamins A and D, and omega-3s, and voila! She saves money not buying cod liver oil.

What Are the Best, Most Inexpensive Substitutes for Cod Liver Oil?

So I thought about it and asked myself, what are the most inexpensive yet accessible (available from a farm or Amazon) food sources for these nutrients? Keep in mind, they need to be grass-fed, organic and/or wild-caught (in the case of seafood).

Here's what I came up with:

  1. Vitamin A – Beef Liver
  2. Vitamin D – Canned Salmon
  3. Omega-3 Fatty Acids – Canned Salmon

Now, of course, there are other sources of vitamins A, D and omega-3s. You don't need to eat these things. Cheese, butter, cream and egg yolks are also good sources of vitamin A. You can get the same amount of vitamin D from 2 4-ounce servings of salmon per week. But salmon costs a lot more.

So what I tried to is find the very best food sources (highest levels of these specific nutrients) that also happen to be the cheapest (most inexpensive) sources.

Notes: I used the USDA database for all of the nutrition data. Pastured/grass-fed foods may be higher in nutrients but we don't have tests for them.

For the omega-3s, I used this source.

All the amounts for servings are for adults. For children, you would cut them in half. (In other words, a child would only need to eat 1.75 ounces of beef liver per week.)

1. Vitamin A: Beef Liver

1 teaspoon of Rosita EVCLO per day gives you about 2,500 IU vitamin A per day, which is about 17,500 IU vitamin A per week.

One 3.5 ounce (100 grams) serving of beef liver per week gives you the same amount of vitamin A.

I found pastured organic beef liver online for $6 per pound (you might be able to find it cheaper).

Cost per week = $1.31
Cost per month = $5.24

We are way under budget so far!

Keep in mind, it's only beef liver that will give you this amount of vitamin A. With chicken liver, you'll need to eat more since it is lower in vitamin A.

What About Desiccated Liver?

If you can't stomach the idea of eating beef liver, you could also take desiccated beef liver for vitamin A. The most [easyazon_link identifier=”B01A17E7Y6″ locale=”US” tag=”cheeseslave0e-20″]inexpensive brand I found on Amazon was this one[/easyazon_link]. I'm not familiar with this company. (I like [easyazon_link identifier=”B00V7COK0G” locale=”US” tag=”cheeseslave0e-20″]Vital Proteins brand[/easyazon_link] — I know them personally, but it's more expensive.) The [easyazon_link identifier=”B01A17E7Y6″ locale=”US” tag=”cheeseslave0e-20″]cheaper brand[/easyazon_link] is $19 for 1 bottle (90 grams). To get the same amount of beef liver, you'd have to take a whole bottle a week (90 grams = about 3.17 ounces). $19 x 4 weeks = $76. Way too expensive.

Another idea is to make your own desiccated liver. You can dry beef liver in a dehydrator and take a little every day as a powder or add it to smoothies. I know a lot of people who do this.

Other Options Besides Beef Liver

If you don't want to eat beef liver once a week, to get 2,500 IU of vitamin A per week, you would have to eat…

Cheese: Over 9 ounces of per day
Butter: 6 tablespoons per day
Heavy cream: Almost 6 ounces per day
Egg yolks: 10 egg yolks per day
Salmon roe: 5 tablespoons per day

Now, granted, you would be mixing that stuff up… for example, every day you could eat 3 egg yolks, 1 tablespoon of butter, 4 ounces of cheese, and 2 ounces of heavy cream in your coffee. That's do-able. But how much is it going to cost? That's $1.40 per day just for 3 egg yolks, which is over $10/week and $40/month.

And remember, we are trying to eat 10x what the people in Weston Price's day ate. So you can see, it's just easier to eat your one serving of liver per week. That's why our great-grandmas did it! They ate their liver once a week in addition to all the butter and cream and egg yolks they ate (which was a lot back in the 1800s and early 1900s — check out any old cookbooks online and you'll see.)

2. Vitamin D: Canned Salmon

Okay, onto vitamin D.

The sun is the cheapest source of vitamin D. It's free! But getting sun is not as easy as we'd like. Most of us have to work and our kids are indoors in school all day, so it's hard to make sure we get adequate sun, baring our skin, during the prime mid-day hours. It also depends on where you live, how dark your skin is, whether or not you are obese, and other factors. For example, if you live in the northern hemisphere, it takes longer to get vitamin D from the sun. The darker your skin is, the more time you need to spend in the sun. And if you are obese, it takes longer to get vitamin D from sunshine. Also, sunscreen blocks 95% of vitamin D absorption.

So let's assume most of us are not getting enough sun and move onto the best inexpensive food source which is canned sockeye salmon ([easyazon_link identifier=”B000HDMW8S” locale=”US” tag=”cheeseslave0e-20″]sardines[/easyazon_link] are actually cheaper but they have less vitamin D according to my sources — see below).

1 teaspoon of Rosita EVCLO per day provides around 500 IU vitamin D, which is about 3,500 IU vitamin D per week.

You would need to eat 2 ounces or [easyazon_link identifier=”B0049J2B2I” locale=”US” tag=”cheeseslave0e-20″]canned sockeye salmon[/easyazon_link] per day (or 1/3 of a can each day, roughly 2 cans per week). That costs $1.42 per day.

Cost per week = $9.94
Cost per month = $39.76

If you add the $5/month for the beef liver, you're at around $45/month. 1 teaspoon of Rosita EVCLO costs $46/month. You saved a dollar.

Other Options Besides Canned Salmon

If you don't like canned salmon (I'll be honest… I don't love it), you could eat broiled or grilled salmon… but it's going to cost a lot more.

So what about other sources of vitamin D? To get the same amount (500 IU per day) as one teaspoon of Rosita EVCLO, you would have to eat:

Lard: Ahhh! Are you kidding me?! 38 tablespoons per day. Noooooo!!!! LOL! (The USDA says lard only has 13 IU of vitamin D per tablespoon; other sources say lard has more vitamin D, and maybe it does if it's pastured, but I don't have a good source for nutrition data. Maybe someone can comment below?)
[easyazon_link identifier=”B000HDMW8S” locale=”US” tag=”cheeseslave0e-20″]Sardines[/easyazon_link]: Only 38 cents per ounce (cheap!) but you would have to eat 2 4-ounce cans per day, or 14 cans per week. Blecchh! Reminds me of that movie, Cloudy with a Chance of Meatballs — the town where everyone ate sardines all the time. And it would cost you $93/month. Budget blown.

Yeah, you can see, it's hard to get much natural vitamin D from the diet. You could always take a vitamin D3 supplement, but considering it's made from lanolin (sheep wax), I really don't recommend that. (I talk about why I don't recommend D3 from lanolin in my cod liver oil comparison post.)

3. Omega-3s: Canned Salmon

OK, we're not done yet… let's talk about the omega-3s. You're definitely going to get it from the canned sardines or salmon… but how much do you need to eat?

1 teaspoon of Rosita EVCLO provides 1,300 omega-3s per day, which is about 9,100 omega-3s per week.

To get the same amount, you need to eat 3 ounces per day of the canned sockeye salmon. So let's increase that… now you're eating 21 ounces per week (or 3.5 cans per week).

Cost per week = $14.91
Cost per month = $59.64

So now we're over the $46/month budget.

OK… you DO get omega-3s from grass-fed meat, dairy and eggs. So I think you can stick to the 2 ounces per day of canned salmon and make sure you're eating plenty of pastured meat, dairy and eggs. Add one 3-4 ounce serving of liver once a week and you're golden.

But you are not going to save any money. The Rosita EVCLO costs the same.

Conclusion

Even if you can get a lot of vitamin D from sunshine, which is free, and you get your vitamin A from beef liver (only $5 per month), you still need to find a way to get those omega-3s that are so critical to health.

Most health/nutrition experts say we need to be getting a minimum of 250-500 mg of omega-3s per day. While you can get omega-3s from grass-fed meats and dairy, seafood really is the best way. To get 250 mg of omega-3s per day, you need to eat around 8 ounces of seafood per week (that's two 4-ounce servings). Plus you get iodine from seafood, which we haven't even talked about.

Again, eating wild-caught seafood a few times a week is a lot more expensive than canned salmon.

I think this just shows how affordable and convenient Rosita EVCLO really is. For me, it's insurance. We are covering all the bases*, and it's extremely affordable when you consider the nutrients you are getting.

I like liver, and I eat it here and there, but I don't want to have to eat it every week. I do eat a lot of seafood in addition to taking my Rosita EVCLO, but more omega-3s are even better!

Here's what I think… If you have issues that you are trying to resolve, supplementation may be essential for you. For example, if you are recovering from illness. If you have a child on the autism spectrum (they really need vitamin A). Or like me, if you want to improve your eyesight (again, vitamin A).

If you can't find a way to afford quality supplements, and your family is relatively healthy, you can skip it. I don't think everyone needs to take cod liver oil.

My point is I'd rather see people skip the supplements instead of buying cheap supplements. I know so many people taking cheap brands of cod liver oil and it's just not worth it. The bottom line is, you get what you pay for. And it costs money to buy real food.

That said, there are plenty of ways to cut your budget to be able to afford supplements like cod liver oil and emu oil (see below re: vitamin K2). I'm going to be working with Eileen (the OP or original poster above) to figure out how she can trim her budget to be able to afford EVCLO.

For example, buying whole chickens instead of chicken breasts can save you a ton of money. Making homemade water kefir soda from sugar, water and fruit costs 1/3 of what soda costs (organic or even just regular Coke). Making your own bread costs 1/3 of what it costs to buy bread at the store. Those are just few ideas.

I will be posting a whole series of articles on saving money on real food. Stay tuned.

In the meantime, check out my videos on Facebook:

How to Save 50% on Your Grocery Bill Eating Organic Part 1
How to Save 50% on Your Grocery Bill Eating Organic Part 2

*Note: You need to also consume vitamin K2 along with the other fat soluble vitamins, A and D. The easiest way to do this is in the form of grass-fed butter, ghee, cream and/or cheese. The dairy products made from milk from cows eating rapidly growing green grass (spring grass) have the highest levels of K2. You can also get much higher levels of vitamin K2 by taking emu oil, which is off the charts. If you have issues like bone loss, cavities, heart disease, I recommend increasing your K2. Corganic also sells emu oil.

Sign Up for My Newsletter

If you liked this post, sign up for my weekly newsletter below to get more articles like this:

Sign up for my newsletter

* indicates required




Follow Me on Facebook

Please follow me on Facebook — I'm on there every day and love to answer questions.
Also, subscribe to my YouTube channel so you see the videos as soon as they go up.

Questions? Please Comment Below

Please comment below with your questions or ideas or anything you'd like to share.

Find Me Online

Ann Marie Michaels

I have 25 years of experience in digital and online media & marketing. I started my career in Silicon Valley and Los Angeles, working at some of the world’s top ad agencies. In 2007, after my first child was born, I started this little food blog which I grew to over 250K monthly unique website visitors and over 350K social media followers. For nearly 15 years, I've helped my audience of mostly moms and women 25-65 cook for their families and live a healthier lifestyle.

 The year after I started the blog, I founded a blog network in the health & wellness space called Village Green Network. I started the company on my coffee table and bootstrapped the business to over $1.3 million in annual revenue within 5 years. During that time, I helped a number of our bloggers become six figure earners. After being censored on almost every social media platform for telling the After being censored on almost every social media platform from Facebook and Instagram to Pinterest and Twitter, and being deplatformed on Google, I am now deployed as a digital soldier, writing almost exclusively about politics on my blog Cheeseslave.com. Because who can think about food when we are fighting the second revolutionary war and third world war? Don't worry, there will be more recipes one day. After the war is over.

13 thoughts on “Can’t Afford Cod Liver Oil? What To Buy Instead If You’re On a Budget

  1. Hi, What about Pasture raised lard? I read that 1 tsp contains 1.000 IUs. 🙂 We raise animals on a small family farm, and we try to go by the “snout to tail” rule and not waste. We use it in stir frys, or sometimes to bake with. From what I’ve read, lard is a great source of vitamin D if the pigs were raised outdoors. We also feed NonGMO feed. Thanks doing the research! Love reading your articles.

    1. Hi, Jennifer!

      Yes, that is a story that has been going around. I’m not sure where that came from. It was actually quoted on my blog. I have corrected that post.

      I even talked about lard being a great source in a couple recent livestream videos I did — I was wrong! It’s an OK source, especially if you cook with lard a lot, but it’s not a great source. It just shows you how misinformation can spread.

      The USDA database says there is 13 IU of vitamin D in a tablespoon of lard.

      The Weston A. Price Foundation had pastured lard and lard from confinement (CAFO) pigs tested in the fall of 2015 by an independent lab, Covance.

      Here’s what they found:

      Pastured lard: 79 IU vitamin D3 per 100 grams or 3.5 ounces which equals 6 IU vitamin D per tablespoon (Source)

      CAFO (Smithfield) lard: 129 IU vitamin D3 per 100 grams or 3.5 ounces which equals 9 IU vitamin D per tablespoon (Source)

      So it’s a whole lot less than people have been saying online. And Covance found that the Smithfield lard had almost double the vitamin D as pastured lard.

      But regardless, these numbers are in line with the USDA.

      So our best sources of vitamin D3 are the sun, cod liver oil, seafood, in that order.

  2. I get being on a budget. I buy canned salmon and make salmon patties fried in lard once a week. We like to put chopped jalapenos and onions in ours. My husband doesn’t like salmon, but he loves my salmon patties. We do take Rosita, which we really can’t afford to take it every day, so we do it once a week, maybe twice. Better than nothing I suppose. In between we take liver pills, but those are pricey too, so we typicaaly only take 1 or 2 of those a day (I think the bottle recommends 6?) because again, we figure some is better than none at all. Sometimes I make my own liver pills using the freezer (don’t have a dehydrator). In between we eat lots of butter, ghee, pastured meats and just try to do the best we can.

    I think trying to meet the daily recommendations every day would only make you want to go crazy in the long run. How could anyone meet those perfectly each day? Eat well, think positive, pray or meditate, exercise and stress less. You said something about that years ago Ann Marie, and I was so glad you did because when I first switched to real food, I think I became orthorexic striving for perfection. You mentioned the 80/20 thing, I had a lightbulb moment, and since then it has been so much easier to go with the flow.

  3. Hi Ann Marie,

    I love seeing your blog back up and running, and I love seeing your personal re-making. 🙂

    When you were doing the math on the canned salmon, I am not sure if I follow it. According to the Amazon link, it is $61.08 for 12 6 oz. cans of, which is 72 total oz. $61.08/72=$.848 per oz, which means that the price per day (or price per 2 oz) would be $1.70, I think. Yikes! That is pricey.

    Also, I just wanted to mention some cheap sources of salmon if anyone is interested. Trader Joe’s has wild canned salmon in a large can for just over $3. This blog post (https://www.educatedplate.com/single-post/2016/03/01/Trader-Joe%E2%80%99s-1475oz-Wild-Alaskan-Pink-Salmon) shows a 14.75 oz can for $3.29, which is similar to my memory, although I haven’t bought them for a while. This would work out to $0.45 per day. The cans of salmon make pretty good salmon patties if you mix them with egg and spices, or you can make salmon salad (similar to tuna salad), with mustard and/or mayo, celery, etc. Also, Aldi sells wild caught frozen salmon filets that are very inexpensive (around $3-3.50/lb in a 2-lb pack). Each one is frozen individually. They are not the best salmon i’ve ever had, but they are pretty good, and amazing for the price!

    The other thing you may want to consider when you calculate prices in a food budget is that if you are buying food rather than a supplement, it is taking the place of other food that you would be eating because it has calories, protein, fat, etc., that you would have to be getting from somewhere, which would presumably cost something, while a supplement is not providing much of that. So if you are eating salmon, you are eating it instead of eating chicken or whatever, meaning that the real cost of the salmon is the cost of it over and above the chicken you would have been eating instead.

    Hope that helps!

    1. Jenna, I think you emailed me and I told you I couldn’t find your comment! I am so sorry – your comment accidentally ended up in the trash. I don’t know what is up with my comments but I’m going to switch to Disqus finally – this is terrible!

      Anyway thank God I found your comment. you put a lot of effort into that!

      And yes that is an excellent point about food being food and not an additional cost for supplements!

  4. What do you think about the high vitamin butter oil? My daughter has a dairy allergy and we are trying to heal some teeth that are beginning to demineralize. I’ve just ordered a few things to help with reminderalizing her teeth. I ordered the Rosita Cod Liver oil and I also ordered the High Vitamin Butter oil because I want her to get the vit K without the casein and lactose. What do you think of this product from Green Pastures?

    1. I apologize – your comment accidentally ended up in the trash.

      The emu oil is better than the butter oil – it has 5-20x more vitamin K2 than the butter oil.

      Read this post and scroll down to the part about emu oil: https://www.cheeseslave.com/supplements-i-take-every-day/

      Natto is also a really good source of vitamin K2.

      I wouldn’t personally buy anything from Green Pastures since they’ve been so fraudulent about their marketing practices.

  5. The price may not come out cheaper for the specific nutrients, but we also need calories, protein, etc. besides the omega-3s and vitamins. So if this person were to spend the money on the cod liver oil, thinking it's a better deal for the nutrients…then her family still won't have anything to eat. I would much rather kill two birds with one dollar and get the nutrients from food. It's not that hard to eat 3 tablespoons of grass-fed butter and 5 eggs in a day, or to add liver to the menu from time to time, etc. 🙂

  6. I so wish I could get Rovita! I want to give my babies (pregnant with twins) the best shot but it's $90 for me for one bottle! It's sooo expensive to ship it to Canada and the Canadian dollar is soo bad. I'll be trying with the seafood and liver though (can't find pastured liver/too expensive but I'm trying my best)

  7. How about cod liver oil look of princes? In own oil costs 1.70 euros in the Netherlands 2 cans per week or look you will have more than enough to a and d and omega.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recent Posts